bannerWeb

Committees


LOCAL ORGANIZING COMMITTEE:
PROGRAM COMMITTEE
  • Javier Aizpurua, DIPC-CSIC, San Sebastian, Spain
  • Liliana  Arrachea ,  Buenos Aires,  Argentina
  • Gottfried Döhler, University Erlangen, Germany
  • Gil de Aquino Farias, Fed. U. de Ceara, Fortaleza, Brazil
  • Anna Fontcuberta , EPFL, Lausanne Switzerland
  • Milena Grifoni, U. Regensburg, Germany
  • Manfred Helm, HZDR, Dresden, Germany
  • Kazuhiko Hirakawa, Tokyo University, Japan
  • Jinfeng Jia , SJTU, Shanghai, China
  • Philip Kim, Harvard University, USA
  • Sigmund Kohler, ICMM, CSIC, Madrid, Spain
  • Colin Lambert, Lancaster University, UK
  • Jean-Pierre Leburton , University of Illinois, Urbana, USA
  • Shu Shen Li, CAS Beijing, China
  • Rosa López, University Balearic Island, Palma de Mallorca, Spain
  • Daniel Loss,  University of Basel, Switzerland
  • Xavier Marie, INSA Toulouse, France
  • Laurence Molenkamp, University of  Wurzburg, Germany 
  • Elisa Molinari, University of Modena, Italy
  • Pedro Pereyra Padilla, UAM Azcapotzalco, Mexico
  • Andrew Sachrajda, NRC, Ottawa, Canada 
  • Michelle Simmons, University of new South Wales, Australia
  • Jong-Chun Woo, Seoul National University, South Korea
  • Paul Douglas Yoder, Georgia Institute of Technology, USA
  • Ruiqin Zhang, City University of Hong Kong
INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE
  • Gerrit Bauer, Tohoku University, Japan
  • Dieter Bimberg, TU Berlin, Germany
  • Robert Blick, Hamburg University, Germany
  • Tomasz Dietl, IFPAN Warsaw, Poland
  • Klaus Ensslin, ETH Zürich, Switzerland 
  • Annalisa Fasolino, Nijmegen University, NL
  • Jean-Michel Gérard, CEA Grenoble, France
  • Holger Grahn, Paul Drude Institute, Berlin, Germany
  • Pawel Hawrylak, University of Ottawa, Canada
  • Tony F. Heinz, Stanford University, USA
  • Klaus von Klitzing, MPI-FKF Stuttgart, Germany
  • Paul Koenraad, University of Einhoven, NL
  • Franz Koppens, ICFO, Barcelona, Spain
  • Leo Kouwenhoven,  TU Delft, NL
  • Charles Lieber , University of Harvard, USA
  • Ceferino López, ICMM, CSIC, Madrid, Spain
  • Steven Louie, University of Berkeley,  USA
  • Patricia Lustoza de Souza, PUC Rio de Janeiro, Brazil 
  • Allan MacDonald, Texas University, USA
  • Francois Peeters,  University of Antwerp, Belgium
  • Jason Petta, Princeton University, USA
  • Pascale Senellart, CNRS, Paris Sud University, France
  • Maurice Skolnick, University of Sheffield, UK
  • Lucia Sorba,  CNR, Pisa, Italy
  • Seigo Tarucha, Tokyo University, Japan
  • Carlos Tejedor, UAM, Madrid, Spain
  • Chris van de Walle UCSB, USA
  • Hongqi Xu, Peking University, China
ICSNN STEERING COMMITTEE
  • Jean-Pierre Leburton , Chair (Univ. of Illinois, Urbana, USA)
  • Gottfried Döhler ( Univ. Erlangen, Germany)
  • Gil de Aquino Farias (Fed. U. de Ceara, Fortaleza, Brazil)
  • Manfred Helm (HZDR, Dresden, Germany)
  • Shu Shen Li (CAS Beijing, China)
  • Xavier Marie (INSA Toulouse, France)
  • Pedro Pereyra Padilla (UAM Azcapotzalco, Mexico)
  • Jong-Chun Woo (Seoul National University, South Korea)
  • Paul Douglas Yoder, (Georgia Tech., USA)
  • Ruikin Zhang (City University of Hong Kong)